ВертепФест 2020

11 і 12 січня в Харкові вже вчетверте відлунав Всеукраїнській фестиваль вертепів “Вертеп-фест 2020”

Міжнародну акцію “Нова радість стала” цього року підтримало 56 міст України, Нідерландів, Польщі і Естонії. Фінальний захід Фестивалю – фольклорна вечірка “Етновечорниці” – зібрав у ХНАТОБ/СхідOpera‌ велику кількість глядачів. До неї доєдналися не тільки колективи “Вертеп-фесту 2020” і представники восьми етнічних спільнот Харкова, а й багато харків’ян. Організатори наголошують, що IV Всеукраїнський фестиваль вертепів відрізняється від попередніх ше більшою зацікавленністю, як з боку учасників, такі з боку громадськості.

Цими вихідними милозвучні колядки і щедрівки, грайливі вертепні вистави лунали у різних районах Харкова. Колективи IV Всеукраїнського фестивалю вертепів виступали по всьому місту, показавши його мешканцям велике різноманіття вертепних жанрів: лялькові вистави, виступи кобзарів, тіньовий театр, живі костюмовані вертепи тощо. Святкову атмосферу створювали в ці два дні майже 900 учасників віком від 4 до 83 років.  До Фестивалю в цьому році долучилися нові колективи з Харківської, Луганської, Донецької і Запорізької областей. Організатори “Вереп-феста” – ‌‌БО‌ ‌“Благодійний‌ ‌фонд‌ ‌”Харків‌ ‌з‌ ‌тобою”‌‌ –  впевнені, що це свідчить про зростаючий інтерес до українських традицій на Сході країни. 

За порівняно невеликий час свого існування Фестиваль вертепів вже встиг знайти багато шанувальників й серед харків’ян. Про це говорить привітний прийом від мешканців міста, що отримали вертепні гурти. “Четвертий “Вертеп-фест” вийшов надзвичайно теплим і щирим, – розповідає головна координаторка фестивалю, директорка БО “БФ “Харків з тобою” Олена Рофе-Бекетова. – Цього разу ми дійсно відчули, що буквально вертепувало все місто. “Вереп-фест” ще не встиг закінчитися, а учасники вже планують виступи на майбутній рік, обіцяють привезти з собою нові гурти та нові ідеї для виступів і оформлення колони. Тобто, ми бачимо, що цей фестиваль живий і розвивається далі”. 

В перший день “Вертеп-феста 2020” відбулися традиційні виступи на соціальних локаціях та в мережах супермаркетів і торгівельно-розважальних центрів. Колядників можна було зустріти навіть в громадському транспорті: метро, тролейбусах, трамваях. Взагалі, Фестиваль вертепів охопив 45 локацій в Харкові. Крім того, в парку ім. Горького пройшов масштабний концерт, в якому взяли участь 12 дитячих колективів – всього 142 дитини.

Другий день “Вертеп-феста” почався з традиційної вертепної ходи. В одній колоні разом йшли слобожанськи колективи, що відновлюють традиції Слобожанщини, колективи з Луганської і Донецької областей, гурти з Західної і Центральної України, просто мешканці Харкова і Лисичанську. І хоча хода йшла цього разу дещо незвичним маршрутом – від майдану Свободи до парку ім. Горького – її вітала значна більша кількість глядачів, ніж у попередні роки.

“Гарна атмосфера, прекрасне свято, багато народу, – констатує відомий письменник, громадський діяч Сергій Жадан. – Дуже радий, що в нас в Харкові відбувається цей фестиваль, що він розвивається. Адже людей з кожним роком стає все більше. Я це бачу, бо разом з донькою Марусею, учасницею колективу “Щебетушки”, беремо участь у кожному “Вертеп-фесті”. А головне – мені подобається реакція харків’ян, які зустрічають колядників, посміхаються та радо залучаються до цього дійства”. 

Не менш щирим та багатим на позитивні емоції став і фінальний захід “Вертеп-фесту” – фольклорна вечірка “Етновечорниці”. Цей новий для Харкова формат дозвілля, поєднуючий традиції різних регіонів і культур України, викликав неабияку зацікавленність збоку харків’ян. 

Найбільший відгук у всіх присутніх знайшов показ  українських строїв з приватної колекції Ірини Маркевич та Ірини Голубєвої за участю харківських пластунок і моделей інклюзивного модельного агентства “Креавіта”. Сильною фінальною крапкою цього життєстверджуючого виступу став вихід співзасновниці БФ “Харків з тобою” – незламної Наталії Яковлевої, що вже вдруге подолала онкологічний діагноз.

Крім того, в цей вечір зі своїми національними традиціями всіх присутніх знайомили не тільки учасники “Вертеп-феста”, а й представники восьми етнічних спільнот міста: азербайджанської, грецької, ромської, грузинської, німецької, вірменської, башкирської та казахстанської. Запальні танці, чаруючи співи, дотепні сценки, розповіді про зимові традиції, пригощання національними стравами так припали до душі гостям, що вони ще довго не хотіли розходитись.

“Мені здається, в нас цього року вийшло навіть краще, – ділиться враженнями керівниця “Етновечорниць” Ірина Маркевич. – До заходу доєдналося багато харківян, їм це виявилося дуже цікавим. І ми неймовірно радіємо цьому факту.  Для нас велике значення має те, що “Етновечорниці” цього року інклюзивні. Сьогодні склалася тепла, майже родинна атмосфера: люди спілкуються, знайомляться, заводять нових друзів. Саме це й було нашою метою”.

Тож коли ведучий заходу – фронтмен етно-рок гурту “Яри” Микола Пазич – наголосив: “Разом ми зможемо все!”, його дружно підхопили всі присутні. Саме ці слова можно взяти девізом IV Всеукраїнського фестивалю вертепів “Вертеп-фест 2020”. Його організатори – БО “БФ”Харків з тобою”, щиро вдячні всім, хто підтримав цей важливий, об’єднуючий країну захід. Вони впевнені, що “всі разом ми і є те світло, що темряву долає”.

ВЕРТЕП-ФЕСТ – це:

  • головний зимовий фестиваль вертепів України;
  • фестиваль, на який з’їжджаються учасники з усіх регіонів країни;
  • фестиваль, на якому відбувається велика святкова карнавальна хода головною вулицею Харкова;
  • фестиваль, який об’єднує міста не тільки України, але і всі місця, де живуть українці, завдяки одночасному співу колядки “Нова радість стала”;
  • фестиваль, заради якого треба їхати до наймолодшого міста-мільйонника України та вертепувати разом з друзями!

Чекаємо на вас на ВЕРТЕП-ФЕСТІ
у 2021 році!